Wiek to tylko cyfry w peselu

Dr Edyta Adamczyk-Kutera

Żyjemy coraz dłużej, jesteśmy coraz dłużej aktywni zawodowo i społecznie, Większą uwagę przywiązujemy do wyglądu. Nie ma w tym nic złego – nasza skóra, stan naszych mięśni odzwierciedlają stan całego naszego organizmu.
Tempo procesu starzenia w 75%, a niektórzy naukowcy twierdzą, że nawet w większym stopniu – zależy od nas. Starzenie jest zjawiskiem heterogenicznym, to znaczy, że różne tkanki i narządy starzeją się w różnym tempie.
Każdy z nas zna swój wiek metrykalny, ale znacznie ważniejsze jest poznanie wieku biologicznego, a ten może różnić się od wieku metrykalnego nawet o kilkanaście lat.
Zmiany określane jako starzenie rozpoczynają już około 30 roku życia, tak więc zdrowe starzenie, to wybory jakich dokonujemy w kwestii diety, aktywności fizycznej, higieny snu, na długo przed tym, kiedy o starzeniu zaczynamy myśleć.
Nasz organizm to całość, trudno wyobrazić sobie głowę bez reszty ciała.
Jedynie dobrze przeprowadzona analiza potrzeb i dostosowanie protokołów zabiegowych i po zabiegowa opieka nad pacjentem, przynosi efekty na długie lata.
Częstym problemem zgłaszanym w gabinecie estetyki lekarskiej są np. przebarwienia skóry, innym częstym problemem są zmiany takie jak nadmiernie widoczne bruzdy i zmarszczki.
Przyczyny tych problemów są zupełnie odmienne. W przypadku zmian pigmentacyjnych dobrze sprawdzą się zabiegi z odpowiednio dobranymi peelingami lub zabiegi laserowe, jednocześnie musimy zwrócić uwagę na niedobory witaminowe, zaburzenia hormonalne, dysbiozę – czyli zaburzenie równowagi mikrobiologicznej.
Z kolei w przypadku zmian objętości twarzy – zmniejszenia zakresu czerwieni wargowej, wypłaszczenia policzków czy pojawienia się bruzd, należy zwrócić uwagę na kompetencję mięśni mimicznych, ponieważ to one w dużej mierze odpowiadają za objętość twarzy.
Wzięcie pod uwagę w procesie terapii, tych wszystkich elementów pozwoli na osiągnięcie dobrej funkcji, dobrych efektów estetycznych i spowolni proces starzenia.