Medycyna estetyczna Warszawa – VIVA DERM

WAZEKTOMIA

Wazektomia to procedura chirurgiczna polegająca na przecięciu nasieniowodów. Ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której mężczyzna prowadzi normalne życie płciowe (ma prawidłowe wzwody, orgazmy, wytryski), a jednocześnie jego partnerka nie zachodzi w ciążę.
W krajach zachodnich wazektomia jest bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży z uwagi na niezwykle wysoką skuteczność przekraczającą 99,8%, prostotę wykonania i relatywnie niskie koszty. Inną zaletą jest brak dyskomfortu związanego z użyciem prezerwatyw. W przypadku, gdy partnerka stosowała dotychczas metodę hormonalną lub wkładkę domaciczną, po wazektomii nie trzeba tych metod kontynuować.

Istnieje możliwość „odwrócenia” zabiegu wazektomii, tj. połączenia końców przeciętych nasieniowodów na drodze mikrochirurgicznej (tzw. rewazektomia). Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg nie zawsze kończy się powodzeniem. Obecność plemników w nasieniu po tym zabiegu stwierdza się u ok. 80% poddanych rewazektomii, ale do zajścia w ciążę przez partnerkę dochodzi w 30-65% przypadków. Zabieg ten jest znacznie bardziej skomplikowany niż wazektomia i wymaga znieczulenia z udziałem anestezjologa. Wykonuje go niewiele klinik w Polsce. Rewazektomia jest też znacznie droższą operacją. Dla niektórych mężczyzn rozwiązaniem poprzedzającym wazektomię może być zamrożenie nasienia, z myślą o ewentualnym wykorzystaniu go w przyszłości.

WSKAZANIA:
Metoda ta jest przeznaczona dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Z opisanych wyżej powodów należy dobrze przemyśleć wykonanie wazektomii.

Zalecenia przedoperacyjne
 Na trzy dni przed zabiegiem należy ogolić mosznę i jej najbliższą okolicę. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć okolice intymne.
• Nie trzeba odstawiać przed zabiegiem kwasu acetylosalicylowego (np. Acard, Polocard, Aspirin Cardio) w dawce 75 mg. Jeżeli Pacjent przyjmuje taki lek w dawce wyższej, niż 75 mg należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał ten lek. Lekarz wyda zalecenia co do możliwości zmiany dawki na mniejszą.
• W przypadku przyjmowania innych leków zmniejszających krzepliwość krwi, należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał taki lek. Lekarz zwykle zmieni przyjmowany lek na taki, który nie zwiększa ryzyka krwawienia.
• Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu konsultujący Pana urolog zapyta m.in. o:
◦ towarzyszące choroby oraz choroby przebyte i leczone w przeszłości.
◦ przyjmowane leki.
◦ uczulenia.
• Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania ogólnego nasienia.

 Przebieg operacji/zabiegu

Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wymaga niewielkiego przecięcia lub rozwarstwienia skóry moszny. Następnie przecina się nasieniowód, koaguluje jego końce i zakłada na nie szwy i klipsy. Po wykonaniu zabiegu zwykle nie trzeba zakładać szwów na skórę lub zakłada się tylko pojedynczy szew. Na skórę zakłada się niewielki opatrunek. Procedurę wykonuje się po obu stronach.

 Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Zwykle po 8 tygodniach od wazektomii w nasieniu nie znajduje się plemników. U niektórych mężczyzn pojedyncze plemniki można znaleźć nawet do 6 miesięcy od zabiegu. Spowodowane jest to faktem przechowywania plemników w pęcherzykach nasiennych, które muszą „opróżnić się” z przechowywanych plemników. Proszę pamiętać, że z dotychczas metod zapobiegania ciąży można zrezygnować dopiero po kontrolnym badaniu nasienia, w którym nie stwierdzi się już plemników! Pierwsze takie badanie można wykonać najwcześniej po 8 tygodniach. Jeżeli znajdą się w nim plemniki, kolejne badanie nasienia zaleca się wykonać po 12 tygodniach od zabiegu. Zlecając wykonanie badania kontrolnego dobrze jest poprosić w laboratorium o uproszczone badanie z zaznaczeniem, że miało się wykonaną wazektomię.

• Po zabiegu zwykle można samemu wrócić do domu samochodem (nie jest wskazany długi spacer).
• Wskazane jest noszenie wygodnej bielizny i spodni tak, aby unikać dyskomfortu spowodowanego uciskiem i podrażnieniem.
• Czasami po zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyku przypisanego przez urologa.
• Kolejnego dnia po zabiegu można zdjąć opatrunki i wziąć prysznic. Zwykle nie ma konieczności zakładania nowych opatrunków. Jeżeli utrzymuje się plamienie z rany, można założyć niewielkie plasterki z opatrunkiem.
• Kilka dni po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u operującego lekarza.
• Przez ok. tydzień należy unikać intensywnego wysiłku, forsownego marszu, uprawiania sportu. Dobrze jest powstrzymać się od stosunków seksualnych w tym samym czasie. Oczywiście każdą z wymienionych form aktywności należy dostosować do indywidualnego odczuwania bólu i dyskomfortu.
• Niewielki ból po zabiegu jest rzeczą normalną. Można z tego powodu przyjmować popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje po przyjęciu takich leków, należy skontaktować się z nami.
• W operowanym miejscu może powstać zasinienie (podbiegnięcie krwawe). Jest to normalne zjawisko, które ustępuje samoistnie po kilku dniach. Bardzo rzadko może w mosznie powstać duży krwiak (np. wielkości jajka) – w takim przypadku należy skontaktować się z Kliniką.
• W razie wystąpienia gorączki, zaczerwienienia i obrzęku moszny, któremu towarzyszy wyraźny ból, należy skontaktować się z Kliniką.
 Najczęściej zadawane pytania
• Jak wygląda ból po zabiegu? Ból po zabiegu jest niewielki, wcześnie można podjąć zwykłą aktywność i pracę.
• Czy po zabiegu mogę być trwale niepłodny? Tak. Należy podkreślić, że konsekwencją zabiegu może być trwała niepłodność. Dlatego kolejny raz powinno się podkreślić, że decyzję o wazektomii należy dobrze przemyśleć oraz – najlepiej – omówić ją z Partnerką.
• Czy zdarzają się niepowodzenia wazektomii? Tak. W bardzo rzadkich (od 0,1 do 0,6%) przypadkach wazektomia nie powiedzie się. Dzieje się tak, gdyż u niektórych mężczyzn nasieniowody mają niezwykłą zdolność do regeneracji i odtworzenia swojej ciągłości. W takich przypadkach możliwe jest ponowne przeprowadzenie wazektomii. Z tego powodu należy pamiętać, że stosunki bez stosowania innych metod zapobiegania ciąży można odbywać dopiero po potwierdzeniu w badaniu nasienia braku plemników.