Przebarwienia

dr Katarzyna Łukowska

Problem przebarwień to częsty i aktualny temat w gabinecie dermatologicznym. Zgłaszają się z nim głównie kobiety, choć dotyczy obu płci.

Przebarwienia powstają w wyniku nagromadzenia nadmiaru barwnika skóry – melaniny lub zwiększenia ilości komórek go produkujących – melanocytów. Mają charakter różnej wielkości ciemniejszych obszarów w obrębie prawidłowej skóry, przybierając kolor od jasnobrązowego, aż do szarego. Stanowią duży problem estetyczny i psychologiczny dla pacjentów.

Przebarwienia mogą mieć charakter plam soczewicowatych, piegów, zmian hormonalnych czy pozapalnych. Przyczyną ich powstawania mogą być także przyjmowane doustnie leki, m.in. kardiologiczne czy tabletki hormonalne.

Najczęstszym problemem dotyczącym obu płci są przebarwienia posłoneczne, zawiązane z fotostrzeniem się skóry. Dotyczą one okolic eksponowanych w ciągu życia na promieniowanie UV: głównie twarzy, grzbietów rąk, dekoltu czy łysiny u mężczyzn.

Coraz więcej młodych pacjentek zgłasza się z melazmą (ostudą), czyli przebarwieniami o podłożu hormonalnym. Jest to przypadłość, która nieleczona daje nieestetyczne ciemne plamy na twarzy, widoczne zwykle po wakacjach, po opalaniu bez należytej ochrony przeciwsłonecznej.
Wczesna jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie walki z przebarwieniami, ze względu na mniejsze nasłonecznienie w naszej szerokości geograficznej.

W procesie leczniczym kluczowa jest wstępna konsultacja dermatologiczna, której celem jest ocena charakteru i głębokości zmian. Lekarz proponuje indywidualny plan terapii w gabinecie oraz ustala pielęgnację domową.

Dzięki współczesnym możliwościom zabiegowym dysponujemy różnymi metodami leczenia przebarwień. Począwszy od znanych od dawna i wciąż lubianych peelingów medycznych, a skończywszy na procedurach laserowych.

Terapia ustalana jest indywidualnie. W przypadku nasilonego problemu są to serie zabiegów oraz niejednokrotnie terapie łączone. Kluczowa jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremów z wysokim faktorem ochronnym, o czym pacjenci informowani są już na pierwszej wizycie .