Medycyna estetyczna Warszawa – VIVA DERM

PreP

To inaczej profilaktyka preekspozycyjna czyli zabezpieczanie pacjentów przed zakażeniem wirusem HIV, zanim dojdzie do kontaktu z patogenem. Jest to leczenie skierowane do osób wyjątkowo narażonych na zakażenie: partnerów osób seropozytywnych, pracowników seksbiznesu, MSM, osób angażujących się w chemsex.

Przed podaniem leków u pacjenta wykonuje się panel badań tak żeby potwierdzić że nie doszło już do zakażenia i nie ma współistniejącej infekcji przenoszonej droga płciową, oraz żeby oszacować na ile bezpieczne będzie stosowanie leków. Podczas stosowania leków pacjent jest ściśle monitorowany pod kątem wystąpienia działań niepożądanych lub współistniejących zakażeń.

Leczenie jest dobrze tolerowane a jego skuteczność (pod warunkiem systematycznego stosowania leków) osiąga nawet 90%. W przypadku stosowania tylko przed planowanym kontaktem seksualnym (2 tabl. 24 godz przed, i po 1 tabletce 24 godziny później i 48 godzin później) skuteczność wynosi już 72%. PreP to nie jest szczepionka! Jego działanie obejmuje tylko okres czasu w którym jest stosowany!