Leczenie zmarszczek mimicznych

Dermatologia estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zabiegi profilaktyczne są małoinwazyjne, nie wymagają rehabilitacji ani wyłączenia z normalnego trybu życia. 

Pacjentki, które odpowiednio wcześnie zaczęły regularnie stosować zabiegi profilaktycznie, w wieku 50 lat wyglądają średnio o 10–15 lat młodziej niż ich rówieśniczki. Opracowany przez doktor Barbarę Walkiewicz-Cyrańską Program zabiegów Viva-Derm – dostosowanych do przedziałów wiekowych 30, 40 i 50+ – pozwala zachować zdrowie i piękno skóry na dłużej.

Leczenie zmarszczek mimicznych – Program VIVA-DERM 30+

Twarz
Skóra zaczyna się intensywniej starzeć już od 30. roku życia, ale odpowiednia pielęgnacja pozwoli znacznie spowolnić ten proces. Po 30. roku życia na twarzy widać już pierwsze zmarszczki. Twarz, która jest najmocniej eksponowana na słońce, ma wyraźne oznaki fotostarzenia. Coraz bardziej zaznaczają się poziome zmarszczki na czole i pionowe między brwiami, a w kącikach oczu pojawiają się kurze łapki. Skóra nie jest już tak jędrna i po nieprzespanej nocy nie wraca tak szybko do formy jak w wieku dwudziestu kilku lat.

Zalecane zabiegi:

 • mezoterapia (min. 2 razy do roku, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry) – poprawi i utrzyma odpowiednie nawilżenie skóry. Po 30. roku życia w skórze jest już mniej naturalnego nawilżacza i dlatego warto ją wspomóc zabiegiem nawilżającym

 • zastrzyki pomiędzy brwiami (lwie zmarszczki) i w kącikach oczu (kurze łapki) – zapobiegają przedwczesnemu pogłębianiu zmarszczek w tych okolicach. Zabieg polecany jest raz do roku, najlepiej wiosną, gdyż w słonecznych miesiącach mamy tendencję do mocniejszego mrużenia oczu, marszczenia brwi i czoła

 • peeling medyczny (dwa razy do roku: wiosną i jesienią) – odświeży i wygładzi skórę, poprawi jej strukturę i zmniejszy pory. W przypadku zmian związanych z trądzikiem dorosłych lub trądzikiem różowatym zalecane są peelingi lecznicze wspomagające leczenie zmian. Rodzaj peelingu dobiera lekarz – w zależności od indywidualnych potrzeb skóry

Ciało 
To na ogół okres intensywnych zmian hormonalnych u młodych kobiet, związanych z ciążą, karmieniem, zażywaniem środków antykoncepcyjnych. Wszystko to ma wpływ na kondycję skóry i sylwetki. Nasilają się problemy z cellulitem i rozstępami.

Zalecane zabiegi:

 • masaże podciśnieniowe (zabieg endermologie)
 • mezoterapia
 • ultradźwięki
 • Mesosens
 • TMT System

Program zabiegów w gabinecie lekarz dobiera do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pielęgnacja domowa:
przede wszystkim trzeba dbać o to, aby nie opalać się nadmiernie, bo to przyspiesza starzenie. Należy używać kremów z filtrami i kosmetyków nawilżających skórę.

Leczenie zmarszczek mimicznych – Program VIVA-DERM 40+

Twarz
Po 40. roku życia zmniejsza się poziom hormonów, które mają wpływ na wygląd skóry. Pojawiają się zmiany w naskórku i skórze właściwej. Fibroblasty (komórki skóry) nie pracują już tak intensywnie, skóra staje się mniej jędrna, pogłębiają się zmarszczki mimiczne. Powolny zanik tkanki podskórnej sprawia, że zaczynają się pierwsze zmiany objętościowe – wgłębienia w okolicy doliny łez, fałd nosowo-wargowych, przy ustach. Na twarzy widać już efekty nawyków (np. palenia) i stylu życia (brak snu, stres itd.). Uwidacznia się coraz więcej przebarwień.

Zalecane zabiegi:

 • mezoterapia – co 2–3 miesiące. W tym wieku oprócz biopolimeru (nawilżacza) lekarz dobiera też specjalne koktajle odżywcze i regenerujące. Dodatkowo zalecana jest mezoterapia owłosionej skóry głowy, która poprawia kondycję matowych, suchych i osłabionych włosów

 • peelingi medyczne – stosujemy mniej więcej 2 razy do roku – na twarz, szyję, dekolt i dłonie. W przypadku zmian związanych z trądzikiem dorosłych lub trądzikiem różowatym zalecane są peelingi lecznicze wspomagające leczenie zmian

 • zabiegi ujędrniające skórę twarzy i szyi – fale radiowe, zabiegi laserem frakcyjnym, wstrzykiwanie Regeneris

 • zabiegi zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek

 • miękki lifting dermatologiczny – z użyciem wypełniacza i kaniuli (specjalnej igły) – pozwala zachować na dłużej młody wygląd i rysy twarzy.

Zabiegi trzeba zintensyfikować, robić je już nie raz, dwa razy do roku, lecz częściej. Indywidualny program opracowuje lekarz.

Ciało
Pogłębiają się pierwsze zmarszczki na szyi (tzw. obręcze Wenus) i dekolcie (tzw.wertykalne), dlatego zabiegi regenerujące stosuje się także w tych miejscach. Nasilające się zmiany hormonalne powodują, że coraz trudniej zgubić nadwagę. Tłuszcz gromadzi się zwłaszcza nad kolanami, na wewnętrznych stronach ud, biodrach i na brzuchu, właśnie w tych okolicach szczególnie trudno się go pozbyć. Lekarz wspólnie z dietetykiem może opracować program diety i zabiegów wspomagających odchudzanie.

Zalecane są zabiegi modelujące sylwetkę i ujędrniające skórę:

 • mezoterapia igłowa
 • ultradźwięki
 • masaże

Zabiegi dodatkowe:

 • laserowe zamykanie popękanych naczyń krwionośnych i skleroterapia oraz kilka razy do roku seria antycellulitowych i ujędrniających masaży

Pielęgnacja domowa:
regularne stosowanie odpowiednio dobranych kremów pozwala opóźnić proces starzenia się skóry. Trzeba stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które przede wszystkim chronią skórę przed wolnymi rodnikami (to właśnie one najbardziej przyspieszają jej starzenie). Ponadto zawierają składniki odżywcze i ujędrniające skórę, które powodują, że jest ona gładsza.

Leczenie zmarszczek mimicznych – Program VIVA-DERM 50+

Twarz 
W okresie klimakterium nasilają się zmiany związane z wiotkością skóry i zaburzeniami owalu twarzy. Wyraźnie widać zagłębienia w dolinie łez, skroniach i fałdach nosowo-wargowych. W środkowej części policzka dochodzi do utraty objętości, co objawia się zaznaczeniem tzw. chomików.

Zalecane zabiegi:

 • mezoterapia – specjalnie dobrane koktajle odżywaczo-regenerujące zalecane są raz w miesiącu

 • Peelingi fotodynamiczne – zawierają specjalnie dobrane składniki, które w połączeniu ze światłem lampy LED lub IPL wzmacniają odpowiedź komórkową na światło, dzięki czemu skóra szybciej ulega regeneracji i przebudowie

 • Niechirurgiczny lifting twarzy za pomocą fal radiowych (Zafirro) – daje bardzo dobry efekt 

 • biopolimer(nawilżacz) – wprowadzony za pomocą kaniuli głęboko pod skórę w miejscach zmian szybko przywraca twarzy owal i naturalne rysy. Warto pomyśleć o nawilżeniu i poprawie wyglądu ust – efekt ten zapewniają zastrzyki z naturalnie występującym w skórze biopolimerem.

 • zabieg leczenia zmarszczek mimicznych stosuje się na twarz, gdzie redukuje zmarszczki i napina skórę, oraz na szyję – rozluźnia mięśnie, które kurczą się z wiekiem i likwiduje nadmierne napięcie żył. Preparaty podaje się za pomocą podskórnych iniekcji. Efekty zastosowania są najlepiej widoczne po 7–10 dniach.

Inne zalecane zabiegi:

 • lifting laserowy (laser frakcyjny eCO2 i erbowo-szklany „Mozaika”), zabieg z użyciem kwasu polimlekowego (Sculptra), zabieg z użyciem osocza  - Regeneris, peelingi medyczne.

Program zabiegów jest opracowywany całościowo, gdyż aby uzyskać harmonijny efekt, leczymy zmiany na całej twarzy, a nie np. tylko w okolicach oczu.

Ciało:
Skóra jest coraz bardziej przesuszona i zwiotczała. Pojawiają się skupiska popękanych naczyń i kłopoty z żylakami. Warto wówczas skonsultować się z flebologiem i zrobić dopplera układu naczyniowego kończyn dolnych. Nasilają się przebarwienia skóry związane z wiekiem i nadmierną ekspozycją na słońce.

Zalecane zabiegi:

 • laserowe zamykanie popękanych naczyń krwionośnych
 • skleroterapia
 • seria antycellulitowych i ujędrniających masaży – najlepiej kilka razy do roku
 • fale radiowe – ujędrniają i napinają skórę wybranych fragmentów ciała
 • wypełnienia biopolimerem (nawilżacz) – na szyję, dłonie, zwiotczałą skóra nad łokciami i kolanami; biopolimer wstrzykuje się również w starzejące się płatki uszu, które często są nadmiernie wyciągnięte poprzez wieloletnie noszenie kolczyków.

Pielęgnacja domowa:
Skóra z wiekiem robi się coraz bardziej sucha i mniej jędrna, dlatego trzeba stosować preparaty do twarzy i ciała, które mocno nawilżają, odżywiają i rewitalizują. Do pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu polecane są specjalne preparaty do skóry dojrzałej, które zawierają składniki uaktywniające metabolizm w komórkach.

PROGRAM PROFILAKTYKI I ODMŁADZANIA – pobierz ulotkę

 Materiały opublikowane są w formie pliku PDF. W celu otwarcia pliku PDF należy zainstalować program Acrobat Reader, którego wersja instalacyjna znajduje się tutaj.