Medycyna estetyczna Warszawa – VIVA DERM

Leczenie nietrzymania moczu Warszawa 

SILNE MIĘŚNIE DNA MIEDNICY W 3 TYGODNIE.

Zabiegi na fotelu Emsella możemy wykorzystać do leczenia nietrzymania moczu w wyniku wysiłku, albo do zwiększenia doznań seksualnych. W obu przypadkach chodzi o trening mięśni Kegla. Jeśli chcesz poprawić swoje życie seksualne lub masz problem z nietrzymaniem moczu zapraszamy na zabieg, który jest rewolucją w leczeniu nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wokół osłabionych mięśni dna miednicy i związanego z tym problemu nietrzymania moczu narosło wiele mitów. Dwa najbardziej szkodliwe są takie, że sprawa dotyczy tylko starszych kobiet oraz, że wyłącznie inwazyjne metody są w stanie pomóc. Tymczasem mięśnie dna miednicy utrudniają życie młodym kobietom, matkom po porodzie, kobietom aktywnie uprawiającym sport, bez względu na wiek. Nowe technologie pozwalają pozbyć się problemu bezinwazyjnie. Takim rozwiązaniem jest krzesło EMSELLA, które wykonuje za nas intensywny trening mięśni dna miednicy i przywraca ich prawidłową pracę w 3 tygodnie.

Co czwarta kobieta między 30. a 59. rokiem życia doświadczyła problemów wynikających z nietrzymania moczu. Szacuje się, że na świecie temat dotyczy aż ok. 40% kobiet, jednak większość z nich niechętnie zgłasza swój kłopot lekarzowi.

Problemy z utrzymaniem moczu dzielimy na:

• Wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej np. przy kichaniu, kaszlu, śmiechu, podskokach, podnoszeniu ciężarów) z powodu osłabienia mięśni dna miednicy.
• Naglące nietrzymanie moczu, związane z nagłą potrzebą oddania moczu, która jest nie do opanowania. Może być objawem cukrzycy i jest też leczone farmakologicznie.
• Mieszane nietrzymanie moczu, łączące objawy obu wcześniej opisanych typów.

Tabu, jakim jest problem nietrzymania moczu, sprawia, że wiele kobiet wciąż unika tematu. Prowadzi to do wycofywania się z aktywnego życia. Okazuje się, że ponad jedna trzecia kobiet w wieku od 45 do 50 lat unika aktywności sportowej ze strachu przed problemem nietrzymania moczu. Inne dane mówią, że dolegliwość ta może powodować zaburzenia psychiczne, w szczególności depresję. Z kolei National Association For Continence podaje, że 54% kobiet z nierozpoznanym nietrzymaniem moczu traci pewność siebie, a 45% uskarża się na utratę relacji intymnych. Niedogodność ta jest wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, które nie daje o sobie wcześniej znać w gwałtowny sposób. Kobiety mogą odczuwać epizodyczne problemy z nietrzymaniem moczu oraz mniejszą satysfakcję seksualną. Korzystanie z urządzenia Emsella daje nam zupełnie nową jakość w leczeniu nietrzymania moczu.

Kobiety obawiają się, że uszkodzenie lub rozciągnięcie mięśni dna miednicy jest nieodwracalne lub wymaga poważnego zabiegu operacyjnego lub krępującego zabiegu dopochwowego. Ze względu na inwazyjność oraz intymność tego typu rozwiązań, nie decydują się na żadne działania.

Jednocześnie samodzielnie nie potrafią odpowiednio wzmocnić mięśni np. za pomocą ćwiczeń Kegla. Dlaczego? Właśnie z powodu słabości mięśni nie są w stanie wywoływać odpowiednio intensywnych i długich oraz wyizolowanych skurczy. Próby treningów są więc często nieefektywne i potęgują frustrację.

Dlatego powstało urządzenie o nazwie Emsella™ stworzone do leczenia nietrzymania moczu, które wykonuje za kobiety prawidłowy i niezwykle intensywny trening mięśni dna miednicy. Wystarczy kilka sesji terapeutycznych, by wzmocnić mięśnie oraz przywrócić kobiecie kontrolę nad ich pracą. Siłownia dla mięśni dna miednicy odbywa się w ubraniu, nie wymaga żadnych specjalnych działań, a jedynie spędzenia pół godziny w specjalnym fotelu treningowym. Pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu, a wzorzec motoryczny, wypracowany zaledwie w 3 tygodnie sprawia, że kobieta jest w stanie samodzielnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

Dlaczego mięśnie dna miednicy są ważne i potrzebują treningu?

Mięśnie dna miednicy, niewielkie i ukryte głęboko w ciele, mają ogromne znaczenie dla komfortu naszego życia. Odpowiadają one za prawidłowe położenie narządów miednicy mniejszej oraz działanie układów: moczowego, pokarmowego i płciowego. Choć są niewielkie i ruszają się w niewielkim stopniu w porównaniu do mięśni nóg czy rąk, są potrzebne w czynnościach fizjologicznych oraz seksualnych.

Mięśnie dna miednicy tracą elastyczność z wiekiem, dlatego na ich osłabienie i w konsekwencji trudności z utrzymaniem moczu narzekają osoby w dojrzałym i podeszłym wieku.

Jednak sporą grupę pacjentów wymagających treningu stanowią młodsze kobiety po porodach. W trakcie ciąży mięśnie dna miednicy rozciągają się, a dodatkowym obciążeniem jest dla nich poród naturalny, zwłaszcza gdy waga noworodka przekracza 4 kg.

Brak intensywnego treningu mięśni w trakcie ciąży i po porodzie sprawia, że u nawet młodych kobiet pojawia się problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Kolejnym czynnikiem nadwyrężającym mięśnie dna miednicy jest dźwiganie ciężarów. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy więc także osób uprawiających cross fit czy inny sport związany z podnoszeniem ciężarów lub podskokami.

Jak działa EMSELLA™

EMSELLA™ to ergonomiczne krzesło wykorzystujące technologię HIFEM do stymulacji i wzmacniania mięśni dna miednicy. Posiada certyfikat amerykańskiej FDA (Food and Drug Administration) jako urządzenie skuteczne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Krzesło wykonuje za pacjenta trening mięśni dna miednicy, a emitowane przez urządzenie fale elektromagnetyczne HIFEM przenikają swobodnie przez odzież i kość miednicy, dzięki czemu pacjent nie musi rozbierać się do zabiegu.

W trakcie jednego 28-minutowego treningu Emsella™ wywołuje ponad 11 tysięcy skurczy o supramaksymalnej intensywności, nieosiągalnej dla pacjenta. W tym czasie za pomocą ćwiczeń Kegla kobieta jest w stanie wykonać ok. tysiąca skurczy, ale ich intensywność będzie niższa. Dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest też długość trwania skurczu, a także odpowiednia relaksacja mięśni. Urorehabilitanci wskazują, że większość kobiet wykonuje ćwiczenia Kegla niewłaściwie: z reguły za szybko, za słabo, bez odpowiedniego rozluźniania mięśni. HIFEM nie tylko wywołuje intensywne skurcze, lecz także odpowiednio je utrzymuje i relaksuje mięśnie. To najlepsza siłownia dla mięśni dna miednicy.

Co to jest HIFEM?

HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology) to zaawansowana technologia elektromagnetyczna o wysokiej intensywności. Przywraca ona kontrolę mięśniowo-nerwową w obszarze dna miednicy, poprzez wywoływanie skurczy wszystkich znajdujących się tam mięśni. Ponieważ indukowane prądy elektryczne przechodzą bezinwazyjnie przez miednicę, technologia nie wymaga zdejmowania odzieży czy stosowania zabiegów domacicznych. Pacjenci pozostają w pełni ubrani podczas terapii.
HIFEM modyfikuje strukturę mięśni, a konkretnie wywołuje wzrost włókien kurczliwych, tworzenie nowych białek i rozrost włókien mięśniowych. W ten sposób wzmacnia mięśnie dna miednicy.

Skuteczność HIFEM w leczeniu nietrzymania moczu wynika z tego, że jest ona w stanie wywołać i utrzymać przez kilka sekund supramaksymalne skurcze mięśni dna miednicy.

W trakcie jednego treningu HIFEM wywołuje tysiące takich skurczy. Są one kierowane bezpośrednio do nerwów obwodowych w obszarze dna miednicy, niezależnie od funkcji mózgu. Ich intensywność jest wyższa niż Maksymalny Dobrowolny Skurcz (MVC – Maximal Voluntary Contraction) wywoływany fizjologicznie np. ćwiczeniami Kegla. Pacjentki, zwłaszcza z osłabionymi mięśniami dna miednicy, nie są w stanie osiągnąć takich poziomów, a tym bardziej odpowiednio długo ich utrzymać, a następnie prawidłowo zrelaksować mięśnie. Taki prawidłowy i intensywny trening wykonuje za nich Emsella™, krzesło emitujące HIFEM. Technologia ta intensywnie pobudza mięśnie, wzmacnia je i relaksuje. Dzięki serii zabiegów mięśnie dna miednicy odzyskują sprawność, uczą się na nowo prawidłowego funkcjonowania, co byłoby czasochłonne i często trudne kondycyjnie dla pacjenta, gdyby zastosować tylko ćwiczenia Kegla lub inne techniki bez wykorzystania technologii. Ważne jest także to, że samodzielne trenowanie mięśni dna miednicy wykonywane jest często nieprawidłowo (np. skurcze dotyczą niewłaściwych grup mięśni, są zbyt szybkie, bez odpowiednio długiego rozluźniania) i nie daje pożądanych efektów. Technologia HIFEM wzmacniając mięśnie ułatwia późniejsze, samodzielne treningi mięśni dla miednicy. Dlatego właśnie jest rewolucją w leczeniu nietrzymania moczu.

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU – WSKAZANIA:

• Mimowolne gubienie moczu podczas podskakiwania, kichania, kaszlu, śmiechu, gwałtownej zmiany pozycji.
• Odczuwanie częstego parcia na mocz (ponad 8 razy w ciągu doby, częściej niż co 2 godziny).
• Nagłą potrzeba oddania moczu, której nie jesteś w stanie opanować.
• Odczuwanie parcia na mocz podczas ćwiczeń fizycznych.
• Profilaktycznie – po naturalnym porodzie nie były wykonywane ćwiczenia mięśni dna miednicy.
• Wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie.
• Objawy osłabienia mięśni dna miednicy w okresie menopauzy lub po menopauzie.
• Objawy nadwyrężenia mięśni dna miednicy po wysiłkowych ćwiczeniach fizycznych z podnoszeniem ciężarów.
• Mniejsza satysfakcja seksualna, osłabione mięśnie dna miednicy zmniejszają odczucia podczas zbliżeń intymnych.

Efekty treningu BTL EMSELLA™

Emsella™ to skuteczne urządzenie do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Badania naukowe (Technologia HIFEM może poprawić jakość życia pacjentów nietrzymających moczu Berenholz J., MD, Sims T., MD, Botros G., MD) wykazały, że 95% pacjentek, które przeszły pełną serię 6 zabiegów, zgłosiło znaczącą poprawę jakości życia. Wyniki te zostały potwierdzone po 3 i 6 miesiącach od treningu. Wszystkie przyznały, że lepiej odczuwają swoje mięśnie dna miednicy. O 75% zmniejszyła się liczba używanych przez nie wkładek higienicznych, które wcześniej stosowane były regularnie z powodu nietrzymania moczu.

Grupa badawcza potwierdziła, że 6 sesji terapeutycznych HIFEM pozwoliło pacjentkom odzyskać siłę mięśniową oraz kontrolę utrzymania moczu. Co ważne, doszło do reedukacji mięśni dna miednicy. Pacjentki z osłabionymi mięśniami nie były wcześniej w stanie wypracować prawidłowego treningu. 6 sesji terapeutycznych wzmocniło mięśnie, przyzwyczaiło je do rytmicznego kurczenia się i relaksacji. W rezultacie kobiety były w stanie samodzielnie wykonywać samodzielne prawidłowe treningi.

Zastosowanie EMSELLA™?

• Problemy z nietrzymaniem moczu (wysiłkowe, naglące, mieszane)
• Rozciągnięte mięśnie dna miednicy po porodzie
• Osłabione mięśnie dna miednicy na skutek dźwigania ciężarów i wysiłku fizycznego np. u sportowców
• Trening mięśni dna miednicy np. przed planowaną ciążą
• Profilaktyka wiotczenia i utraty elastyczności mięśni dna miednicy
• Profilaktyka opadania narządów miednicy
• Fizjoterapia po zabiegach ginekologicznych i urologicznych
• Poprawa życia seksualnego

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU – PRZECIWWSKAZANIA:

• Ciąża i karmienie piersią
• Choroba nowotworowa
• Metalowe implanty w okolicy zabiegowej
• Rozrusznik serca i inne wszczepione urządzenia elektryczne
• Wkładka domaciczna (miedziana spirala)
• Niewydolność płuc i niektóre choroby serca
• Miesiączka występująca w dniu zabiegu
• Choroby psychiczne

Przed zabiegiem leczenia nietrzymania moczu
Dla komfortu prosimy pacjenta, by założył w dniu zabiegu luźniejszą odzież. Chodzi o to, by móc elastycznie dopasować ciało do treningu na krześle Emsella™.

Kolczyki i inną biżuterię w okolicach intymnych należy zdjąć przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest tak komfortowy, że właściwie nie należałoby w ogóle używać słowa „zabieg”. Jest to rodzaj treningu mięśni głębokich dna miednicy, do którego pacjent nie zdejmuje odzieży. Siada na krześle Emsella™ i przez dokładnie 28 minut jego mięśnie są stymulowane do intensywnej pracy. Supramaksymalne skurcze – jest ich w sumie w trakcie jednej sesji ponad 11 tysięcy – przypominają mrowienie. Ich intensywność jest dopasowywana do odczuć. Pacjentki i pacjenci określają doznania jako „przyjemne” albo „zaskakujące” czy „dziwne”, co nie powinno zaskakiwać – na co dzień nie doświadczamy tak intensywnego treningu mięśni dna miednicy. Odczucia są tak wysoko akceptowalne, że już podczas drugiego treningu wiele osób np. czyta książkę czy gazetę.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności i nie wymagamy tutaj żadnego specjalnego postępowania. To co może, ale nie musi, wystąpić to przejściowa bolesność oraz skurcze mięśni dna miednicy. Całkowicie normalnym, także rzadko występującym, odczuciem jest również przejściowy ból stawów lub ścięgien oraz czasowe zaczerwienienie skóry.
Pierwsze efekty wzmocnienia mięśni dna miednicy odczuwalne są po 2-3 zabiegach, co daje pacjentom ogromną satysfakcję.

Jak często należy wykonywać zabieg?

Standardowa terapia to 6 treningów powtarzanych w odstępach minimum 2 dni. W praktyce oznacza to z reguły 2 zabiegi w tygodniu wykonywane przez 3 tygodnie.

Należy pamiętać, że mięśnie głębokie dna miednicy, jak każde inne, słabną i wiotczeją, jeśli ich nie trenujemy. Po zakończeniu terapii Emsella™ wskazane jest wykonywanie ćwiczeń Kegla (ważne, by były wykonywane prawidłowo) lub ponowne skorzystanie z treningu Emsella™ po 3 miesiącach.

Zapraszamy na leczenie nietrzymania moczu w VIVA DERM Warszawa, ul. Pustułeczki 36.

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU - informacje o zabiegu

Cena: 350 zł
Czas zabiegu: 28 min
Znieczulenie: brak
Reakcja skóry: brak
Rekonwalescencja: brak
Sugerowana liczba zabiegów: 6 zabiegów w serii

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU - lekarze kwalifikujący na zabieg

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU - Zapytaj o zabieg