Jak dbać o siebie w czasie pandemii COVID-19?

W obecnej sytuacji, epidemii związanej z koronawirusem, jednym z priorytetów powinna być jak największa izolacja i ograniczenie kontaktów międzyludzkich do minimum. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w której się znaleźliśmy, może potrwać jeszcze wiele tygodni. Zgodnie z zaleceniami, zabiegi oraz wszelkie procedury związane z estetyką lekarską i anti-aging powinny być zdecydowanie ograniczone. Jednakże wiele pacjentek i pacjentów zastanawia się jak mogą o siebie zadbać w warunkach domowych. Przede wszystkim, priorytetem powinna być ochrona przed zakażeniem koronawirusem! Powinniśmy także pamiętać, że warto w tym okresie zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Wspomagająco dla zbilansowanej diety warto również rozważyć suplementację witaminy D, witaminy C czy cynku, które stosowane są w celu poprawy odporności. Jednocześnie zaznaczam, iż brak jest badań mówiących o tym, że wymieniona suplementacja jest w stanie uchronić nas przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ani tym bardziej wyleczyć choroby COVID-19.

W przypadku pacjentów chorujący na jakiekolwiek choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie, choroba Hashimoto, czy cukrzyca, powinni oni ściśle kontynuować swoje dotychczasowe leczenie. Istotność tego faktu wynika z następującej zależności; prawidłowo kontrolowane, bez obecności powikłań, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej.

Szczególnie chciałbym podkreślić znaczenie monitorowania w przypadku choroby Hashimoto, ponieważ problem ten dotyczy wielu naszych pacjentek. Nie ma dowodów, że choroba Hashimoto zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19 oraz powoduje cięższy przebieg zakażenia. Jednakże u pacjentów z głęboką niewyrównaną niedoczynnością tarczycy ryzyko cięższego przebiegu zakażenia ulega zwiększeniu ze względu na ich ogólny stan zdrowia.

W aktualnej sytuacji, jeśli myślimy o medycynie anti-aging, to przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu zdrowej diety, utrzymywaniu aktywności fizycznej, stosowaniu dotychczasowego leczenia oraz dbaniu o higienę psychiczną.

W przypadku jakichkolwiek pytań, chęci konsultacji, jesteśmy dostępni zarówno na drodze mailowej jak i telefonicznej.