Peeling kwasami - odmładza i leczy

Cera sucha, tłusta, trądzikowa, przebarwienia, fotostarzenie, rogowacenie skóry – jeśli któryś z powyższych problemów dotyczy ciebie, umów się na peeling. Peeling chemiczny to zabieg, który można stosować na każdą twarz.

Na czym polega peeling kwasami?

Dermatolog lub kosmetolog nakłada na twarz pacjenta koktajl związków chemicznych o określonym stężeniu wybranego kwasu, który oddziałuje na skórę. „Im silniejszy kwas, tym daje mocniejszy efekt. Gdy go nakładamy, stan zapalny, który indukuje się w naskórku, istotnie wpływa na przebudowę skóry. To jest powód, dla którego mamy efekt złuszczania, wygładzenia i rozjaśnienia, a co najważniejsze, efekt przebudowy skóry właściwej” - wyjaśnia jeden z najlepszych dermatologów w kraju, wykładowca i trener dr n. med. Joanna Czuwara, której zespół wykonuje peelingi w klinice Viva-Derm. „Pory skóry stają się bardziej zwarte, zmniejszamy istotnie ilość zaskórników, poprawiamy kondycję i sprężystość skóry i wreszcie zmniejszamy stany zapalne”– podsumowuje dr Czuwara.

Na cerę trądzikową suchą i przebarwienia

W peelingach chemicznych wykorzystuje się między innymi kwas pirogronowy (złuszczający), który dobrze przenika przez naskórek, kwas mlekowy (np. na przebarwienia), migdałowy - bardzo dobrze nawilża, ma też właściwości przeciwbakteryjne i kwas salicylowy - dedykowany cerze trądzikowej, łojotokowej.

Pani Joanna (na naszych zdjęciach), która ma cerę trądzikową, korzysta z peelingu właśnie na bazie kwasu salicylowego.peelingi peeling chemiczny chemiczne kwasami kwasowy viva derm 2

peelingi peeling chemiczny chemiczne kwasami kwasowy viva derm 3

- Sam zabieg nie jest bolesny, po nałożeniu preparatu z kwasem skóra swędzi, ale kosmetolog cały czas masuje i chłodzi twarz.

peelingi peeling chemiczny chemiczne kwasami kwasowy viva derm 4Po zabiegu skóra jest o wiele ładniejsza – mówi pani Joanna.

Całość trwa około godziny, ale sam preparat złuszczający pozostawia się na skórze kilka minut (dokładny czas zależy od rodzaju kwasu oraz jego stężenia) i zmywa tak zwanym neutralizatorem, który przerywa działanie peelingu. Następnie na twarz nakładane są serum i krem.

peelingi peeling chemiczny chemiczne kwasami kwasowy viva derm 5

peelingi peeling chemiczny chemiczne kwasami kwasowy viva derm 6

- Aby efekt złuszczania był optymalny, warto wykonać serię czterech, bądź sześciu zabiegów co dwa, trzy tygodnie – zaleca kosmetolog Małgorzata Cendrowska (na zdjęciach), która od 20 lat wykonuje peelingi w renomowanej klinice Viva-Derm przy ul. Puławskiej 403 w Warszawie.

Latem możemy stosować peelingi nawilżające. Te mocniejsze np. bardzo skuteczny kwas trójchlorooctowy, tylko w okresie jesienno-zimowym.

Optymalne złuszczanie a bezpieczeństwo

Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingu? Żrących substancji nie nakładamy na blizny, pieprzyki, uszkodzoną czy owłosioną skórę. Bardzo ważna jest ocena kondycji skóry, bo od tego zależy dobór stężenia kwasu. Zbyt słabe stężenie substancji złuszczających nie przyniesie efektu, natomiast zbyt mocne może skończyć się powikłaniami. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywała osoba z dużym doświadczeniem, która potrafi dobrać rodzaj peelingu jak i czas jego oddziaływania, tak jak w klinice Viva-Derm.

Po peelingu należy chronić skórę przed słońcem minimum przez dwa tygodnie.

peelingi peeling chemiczny chemiczne kwasami kwasowy viva derm 7